niedziela, 22 stycznia 2017

Czy można odzyskać zabrane prawo jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu ?

Jak wskazują dane statystyczne w Polsce od 1 do 3 % kierowców prowadzi samochód pod wpływem alkoholu. Wydaje się to niedużo, ale jak powszechnie wiadomo, skutki takiego przestępstwa są przerażające. Praktycznie każdego tygodnia, prasa i telewizja informuje o wypadkach z udziałem pijanych kierowców, czego skutkiem bardzo często jest śmierć lub poważny uszczerbek na zdrowiu człowieka. Pomimo, iż ustawodawca jest surowy względem tego typu przestępstw i wprowadza coraz to ostrzejsze sankcję ,  18 maja 2015 roku weszła w życie nowelizacja kodeku karnego wykonawczego. Jak odzyskać prawo jazdy zabrane  za jazdę pod wpływem alkoholu ? Zapraszam do dalszej lektury. 


Wbrew pozorom wyrok skazujący i orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów, nie musi oznaczać, że nie można ubiegać się o jego przywrócenie. Nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego z 18 maja 2015 wprowadziła znaczne zmiany w tym zakresie. art 182 a, po dodaniu go w wyniku nowelizacji, przewiduje możliwość skrócenia okresu orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdu. Przepis ten stanowi:
§ 1. Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.), jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Przepis art. 182 § 1 stosuje się odpowiednio.
§ 2. W przypadku orzeczenia sądu o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, zakazu tego nie stosuje się w przypadku prowadzenia pojazdów wykorzystywanych do nauki jazdy i egzaminowania, jeżeli skazany jest osobą szkoloną lub egzaminowaną w trybie przewidzianym przepisami ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2015 r. poz. 155) lub ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414, z późn. zm.).
§ 3. Jeżeli skazany rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, sąd może orzec o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci, o której mowa w § 1 art.Przepisy art. 182 stosuje się odpowiednio.
§ 4. Na postanowienie sądu w przedmiocie, o którym mowa w § 1 i 3, przysługuje zażalenie.
Należy podkreślić  2 fakty:
  1. Powołany przepis nie ma zastosowania do osób wobec, których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdu, ale nie ze względu na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Chodzi tu o osoby, które prowadziły pod wpływem środków odurzających lub które zbiegły z miejsca wypadku.
  2. Instytucja ta nie jest faktycznym skróceniem orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdu a jedynie zmianą sposobu dalszego wykonywania kary. 
  3.  W przypadku, gdy wobec skazanego orzeczono zakaz prowadzeni pojazdu np. na 2 lata, a wyrok uprawomocnił się przed 18 maja 2015 roku,  skazany ma prawo złożyć wniosek do sądu dopiero po upływie 18 miesięcy. 
Kto może złożyć wniosek do sądu o orzeczenie dalszego wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową ?

Otóż, po upływie co najmniej połowy orzeczonego okresu zakazu prowadzenia pojazdu osoba, wobec której ten środek karny został orzeczony, może zwrócić się do sądu (który wydał wyrok w I instancji o zakazie prowadzenia pojazdów) z wnioskiem o orzeczenie dalszego wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Natomiast,w przypadku, gdy podstawą orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdu na podstawi art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego, skazany może zwrócić się z takim wnioskiem, jeżeli zakaz ten był wykonywany przez okres co najmniej 10 lat. 

Przykład: Osoba, wobec której orzeczona zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat, po upływie 1,5 roku może zwrócić się do sądu, który w I instancji wydał wyrok o zakazie prowadzeni pojazdu, aby orzekł, że pozostałe 1,5 roku może prowadzić pojazd mechaniczny wyłącznie wyposażony w blokadę alkoholową.

Jaka powinna być argumentacja takiego wniosku ? 

Należy podkreślić, iż sam upływ połowy orzeczonej kary, nie oznacza, iż sąd przychyli się do takiego wniosku. Ważne jest należycie uargumentowanie wniosku. Jak wskazuje art 182 a § 1 postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania kary potwierdzają przekonanie, iż zachowanie sprawcy nie zagraża bezpieczeństwu komunikacyjnemu. 

Jak wyglądu procedura, w przypadku przychylenia się sądu do złożonego wniosku ?

Jeżeli sąd, na skutek złożonego wniosku przez skazanego wyda postanowienie w przedmiocie zakazu prowadzenia pojazdu niewyposażonego w blokadę alkoholową, przesyła odpis postanowienia do Starosty właściwego dla miejsca zamieszkania skazanego. Dalej, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdu niewyposażonego w blokadę alkoholową będzie trwał krócej niż rok, Starosta odda skazanemu prawo jazdy. Natomiast w przypadku, gdy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu niewyposażonego w blokadę alkoholową będzie trwał dłużej niż rok, wówczas Starosta skieruje skazanego na kontrolny egzamin na prawo jazdy. Dopiero po odzyskaniu prawa jazdy, w którym dokonano  wzmianki o możliwości prowadzenia pojazdu wyłącznie wyposażonego w blokadę alkoholową,  możliwe jest założenie w pojeździe takiej blokady. 

Jeżeli sąd odrzucił wniosek, wówczas skazany ma prawo złożyć zażalenie na postanowienie w przedmiocie zakazu prowadzenia pojazdu. 

Jak działa blokada ? 

Działanie blokady polega na tym ,że kierowca, który chce uruchomić pojazd wyposażony w blokadę, w pierwszej kolejności musi zbadać poziom alkoholu w krwi, poprzez wdmuchanie powietrza w ustnik.  Jeżeli w wydychanym powietrzu kierowcy stężenie alkoholu będzie wynosiło 0,1 mg/dm3 blokada alkoholowa automatycznie się włączy co spowoduje zablokowanie rozrusznika samochodu.
Niestety bardzo złym stanem rzeczy jest w dalszym ciągu brak regulacji określających wymogi techniczne , jaki musi spełnić taka blokada.

Na zakończenie pragnę zaznaczyć, iż napisany przeze mnie post nie ma na celu zachęty do łamania przepisów, ponieważ można się ubiegać o przywrócenie prawa jazdy. Stanowczo potępiam jazdę pod wpływem alkoholu, ale chcę Państwa informować o przysługujących prawach. 

Zapraszam do komentowania oraz dyskusji na powyższy temat :) 




















4 komentarze:

  1. Według mnie powinni zabierać prawo jazdy za jazda po alkoholu. Nasze prawo jest zbyt pobłażliwe dla "odważnych kierowców".

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się z Panem. Miejmy nadzieję, że w przyszłości zmieni się to na lepsze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam. Jeśli mielibyśmy tak robić to powinno zabraniać się ludziom przechodzić przez jezdnię bo nie przechodzą na pasach a rowerzystą nie pozwalać jeździć po ulicach i zabierać duży innych uprawnień. Ludzie są tylko ludźmi i zawsze będziemy popełniać błędy. Zastanowił bym się czy takowa blokada nie jest dobrym rozwiązaniem aby nie dochodziło do takowych sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobrze to Pani ujęła "ludzie są tylko ludźmi". Blokada to środek doraźny. Dopóki nie zmieni się sposób myślenia ludzi co do jazdy pod wpływem alkoholu jeszcze nie jedna rodzina będzie przeżywała tragedię.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Lege artis Blog prawny , Blogger